Технологія GPON (один з підкласів мереж PON) - це підгрупа сучасних, перспективних технологій ШСД (широкомовної передачі даних) на базі оптоволокна.

Вперше про технології PON заговорили в 1990-х роках минулого століття, коли кілька провідних європейських операторів, включаючи British Telecom і France Telecom, об'єдналися в консорціум для розробки технології множинного доступу по одному волокну. Так, уже понад 20-ти років повсюди нарощується використання цієї технології. В останній час особливо розширився ринок виробників обладнання Японії та США. Рік тому доходи від продажу PON - компонентів перевищили 2 млрд $. А за прогнозами Dell'Oro Group, в наступні п'ять років абонентська база користувачів PON збільшиться, як мінімум, у п'ять разів.

Як працює GPON-технологія?

Відмінною рисою всіх технологій PON є те, що вся розподільна мережа будується виключно на пасивних компонентах: в одноволоконних лінії розмноження сигналу здійснюється на спеціальних розгалужувачах оптичної потужності, так званих спліттерах, яким не потрібне живлення та обслуговування. Таким чином, безліч абонентських пристроїв ONU отримує дані від одного модуля в станційному терміналі.

Використання технології GPON

Використання технології GPON при Wi-Fi підключенні

А технологія GPON або Гіга PON (Gigabit PON) використовує новий метод інкапсуляції, який до всього вищепереліченого ще підтримує ATM, Ethernet і TDM способи передачі даних.

У чому переваги GPON мереж?

У першу чергу, це високошвидкісний інтернет на швидкості до 1 Гб/с.

Також GPON дозволяє оптимально використовувати ресурси оптичного волокна: для підключення 64 абонентів у радіусі 20 км потрібно всього один волоконно-оптичний сегмент. Це робить GPON привабливим варіантом для постачальників послуг зв'язку, бажаючих замінити мережі з мідним волокном, особливо в густонаселених міських районах.

Использование GPON в городе

На сьогоднішній момент реалізація технології GPON забезпечує надання по одному волокну послуги Triple-Play: Internet, VoIP, IPTV. При цьому смуга пропускання можлива до 1 Гбіт/с, що в 100 разів перевищує можливості ADSL-доступу.

До всього вищепереліченого GPON має переваги низької вартості обслуговування, високої конфіденційності зберігання даних і потужного потенціалу анти-перешкод.