Новини

Не так сталося, як гадалося

berners-li

Творець Всесвітньої Павутини Тім Бернерс-Лі виступив з відкритим листом, в якому висловив стурбованість з приводу можливих загроз розвитку його «створіння».

 

«Я уявляв собі Мережу як відкриту платформу, яка дозволить всім і всюди обмінюватися інформацією і співпрацювати всупереч географічним і культурним обмеженням, - пише він. - Багато в чому Мережа виправдала це бачення, хоча це вимагало докладання зусиль. Але в останні 12 місяців мене все більше турбують три нові тенденції, які, як я вважаю, повинні бути вирішені, щоб Мережа могла реалізувати свій справжній потенціал як інструмент, який служить всьому людству ».

1. Відсутність контролю над особистими даними. Схеми перепродажу контенту в обмін на персональну інформацію і контроль уряду за активністю користувачів ставлять під сумнів сам принцип недоторканності особистого життя в Мережі.

2. Поширення неправдивої інформації. Інтернет рясніє кричущими заголовками новин, в яких міститься неперевірена, а часом вигадана інформація.

3. Політична реклама із залученням великих інтернет-майданчиків. Передвиборчі й агітаційні кампанії з використанням величезних масивів персональних даних є практично неконтрольованими на даний момент. «Таргетована реклама дозволяє одночасно просувати абсолютно різні, іноді  суперечливі один одному речі. Хіба це демократично?» - пише Бернерс-Лі.

Ці проблеми, пов'язані з розвитком Всесвітньої Мережі, Бернерс-Лі сформулював напередодні 27-річчя з моменту створення Інтернету. 23 Серпня 1991 року у Всесвітню мережу (World Wide Web, WWW) зайшли перші користувачі.

Нагадаємо, що Бернерс-Лі, будучи комп'ютерним фахівцем з ЦЕРНу, першим створив персональну базу даних людей і моделей програмного забезпечення в цій організації в середині 1980-х. Пізніше, в 1989 році Бернерс-Лі запропонував реалізацію глобального гіпертекстового проекту для більш ефективної роботи фізиків по всьому світу. Протягом наступного року він написав HyperText Transfer Protocol (HTTP), Uniform Resource Identifier (URL) і HyperText Markup Language (HTML), не кажучи вже про перший веб-браузері, сервері і веб-сторінках. Його по праву називають батьком-засновником Інтернету.

Звернення-послання є на сайті некомерційної організації World Wide Web Foundation.